פריט : 22

ההדפסה הראשונה בעולם של מסכת כריתות

 

 

מסכת כריתות – דפוס בומברג: ויניציאה רפ"ב [1522]

מחיר פתיחה: $6,000
|
הערכה: $10,000 - $15,000

ההדפסה הראשונה בעולם של מסכת כריתות

 

 

מסכת כריתות – דפוס בומברג: ויניציאה רפ"ב [1522]

 

 

מסכת כריתות עם פירוש רש"י – כרך שלם מתוך מהדורת התלמוד הראשונה הידועה שהדפיס המדפיס הנודע דניאל בומברג בבית דפוסו הגדול בויניציאה.

מסכת כריתות לא נדפסה בתקופת האינקונבולה, ולא בתקופת הפוסט אינקונבולה (כי למיעוט היכולת שהיה בידם, הם הדפיסו רק מסכתות שהיו רגילים ללמוד בישיבות, ראה הקדמת המדפיס גרשם שונצינו לספר מכלול קושטא רצ"ג), ונלמדה עד אז רק על ידי מי שהייתה מצויה אצלו בכתב יד. עד שבא בומברג ועשה את המהפך הגדול, והנגיש את התלמוד בבלי כולו לכל עם ישראל.

 

 

ש"ס בומברג

 

התלמוד בבלי בשלמותו נדפס לראשונה בבית דפוסו של דניאל בומבירגי, בוויניציאה ר"פ-רפ"ג בהדפסה נאה ומהודרת, כמעט נקיה מפגעי הצנזורה, ובהוספות חשובות ביותר שנדפסו לראשונה מכתב יד.

לא בכדי זכתה הוצאה זו להיות 'בנין אב' לכל ההוצאות התלמוד שנדפסו לאחר מכן.

 

 

ש"ס ויניציאה קבע לדורות עולם את 'צורת הדף' של הגמרא ואת מנין דפי המסכת, ועל פיו נדפסו כל ההוצאות שאחריו. מאז ועד היום כל הבא לציין לדפי המסכת מציין לפי מנין הדפים שנקבעו בהוצאה זו.

 

 

רבי רפאל נתן נטע רבינוביץ, ראש המדברים בהדפסות התלמוד, כותב על הוצאה זו: 'בתבניתו ובמראהו התלמוד הזה כלול יופיו והדרו, הנייר יפה והאותיות שחורות ומצהירות… וכל הדפוסים שבאו אחריו לא הגיעו ליופיו' (מאמר על הדפסת התלמוד, עמ' מא).

(מקורות: סטפנסקי ספרי יסוד עמ' 18, ובנספח שם בעמ' 168).

 

הדפסה נאה ומשובחת, על נייר עבה ובדיו כהה.

ויניציאה רפ"ב [1522] דפוס ראשון. ספירת דפים: כח דף. גודל: 36.5 ס"מ.

ביבליוגרפיה: סטפנסקי, ספרי יסוד מס' 41.

 

 

…………………………………

יש לך שאלות על פריט זה?

אנחנו זמינים לענות גם בווצאפ >>>

 

 

 

×