פריט : 12

אור ה' לרבי חסדאי קרשקש
דפוס ראשון
פיררה, שט"ו -1555
___

מחיר פתיחה: $5,000
|
הערכה: $8,000 - $10,000

אור ה' לרבי חסדאי קרשקש
דפוס ראשון
פיררה, שט"ו -1555
___

עיקרי האמונה ויסודות הדת מאת רבי חסדאי קרשקש.

רבי חסדאי קרשקש (ברצלונה, ה' אלפים ק' בערך – סרגוסה ק"ע בערך) מגדולי תלמידי הר"ן וידידו של הריב"ש, רבו של רבי יוסף אלבו, אשר הביא מתורת רבו בספרו עיקרים.

הוא נאסר בברצלונה בשנת קכ"ז (1372) יחד עם הר"ן והריב"ש, ובפרעות קנ"א (1391) שביצעו נוצרים קתולים ביהודי ספרד שיכל את בנו יחידו.
רבי חסדאי היה חכם גדול בתורה ונשא ונתן עם ידידו הריב"ש, הוא שם לעצמו מטרה להגן על היהודים בפולמוס היהודי-נוצרי, ונדפס על כך ספרו החשוב 'ביטול עקרי הנוצרים' (מהדורה מדעית שלמה, רמת גן תש"ן). הוא היה מהראשונים שערערו על הפילוסופיה היוונית ובעיקר של אריסטו.

גדולי ישראל בדור הגירוש הביאו דבריו בהערצה. כך כותב רבי יעקב בן חביב בספרו הנודע עין יעקב: 'דברים ערבים ומדבש מתוקים כתובים בספר אור ה' שיסד הרב רבי חסדאי' (עין יעקב, מגילה ג, א). והחסיד רבי יוסף יעב"ץ בספרו אור החיים פרק י"ב כותב: 'הרב ר' חסדאי גבה בשכלו על כל הפילוסופים אשר בזמנו, אפילו חכמי אדום וישמעאל וכ"ש חכמי ישראל וגדול לאלהיו היה, כי קרא אל ה' ויענהו במקהלות רבבות עמים רבים, ונתקדש השם על ידו, ורבים מגדולי המלכות נתייהדו בלבם… וחיבר ספר קראו אור השם'.

פיררה שט"ו [1555] דפוס ראשון. מספור דפים: [132] דף.  גודל: 19.5 ס"מ.  מצב: טוב, קרע קטן בשער בפינה השמאלית, בשולי דף 2 ובשולי הדף האחרון. מסגרת שער מעוטרת. בשער ובדף האחרון דגל המדפיס אברהם בן אושקי. כריכת עור חדשה נאה.
…………………………………
יש לך שאלות על פריט זה?
אנחנו זמינים לענות גם בווצאפ >>>
 
 
 

 

×