פריט : 11

הגדה של פסח – מעלה בית חורין 

 עם מפת ארץ ישראל 

אמשטרדם תקמ"א [1781]


עותק נאה - רחב שוליים

מחיר פתיחה: $2,000
|
הערכה: $4,000 - $6,000

הגדה של פסח – מעלה בית חורין 

 עם מפת ארץ ישראל 

אמשטרדם תקמ"א [1781]


עותק נאה – רחב שוליים

הגדה של פסח 'כמנהג אשכנזים וכמנהג ספרדים' עם מפת ארץ ישראל וציורים פיתוחי נחושת.

עותק גדול יותר מהפורמט המצוי, עם שוליים רחבים. כריכת עור מקורית עם מסגרת מוזהבת והטבעות מיוחדות, ביניהם שני מלאכים נושאים כתר.

המפה כוללת – מפת ארץ ישראל ומסעות בני ישראל במדבר – מעשה ידי גר הצדק 'אברהם בן יעקב הגר' מהגדת אמשטרדם תנ"ה.

אברהם בן יעקב הגר, היה גר צדק שמילא תפקיד נכבד בעיצוב הספר העברי, פעל באמשטרדם במשך כעשרים וחמש שנה וצייר פיתוחי נחושת לכמה וכמה ספרים, אולם גולת הכותרת של עבודותיו היא המפה שצייר להגדת אמשטרדם. הוא היה מטיף נוצרי בגלילות הריינוס ועבר לאמשטרדם והתגייר בה. (יערי, גרים במלאכת הקודש, מחקרי ספר עמ' 250).

עם ציורים תחריטי נחושת נהדרים וכן אותיות מקושטות (איניציאלים) המפה והציורים על פי הגדת אמשטרדם תנ"ה (1695), אך הציורים ורמת העבודה בהגדה זו באיכות וברמה גבוהה יותר.

כולל פירושים מהאלשיך הק', גבורות ה' למהר"ל מפראג, עוללות אפרים לבעל כלי יקר. וכן פירוש על הפיוטים 'אז רוב נסים ו'אומץ גבורתך' (המיוחס בטעות לאברבנאל) ופירוש על 'חד גדיא' מבעל 'מטה אהרן'.

מהדורה ראשונה של ההגדה עם הכותרת 'מעלה בית חורין'.

אמשטרדם תקמ"א [1781] דפוס פרופס. [2], נב דף [1] לוח מקופל גדול (מפה) 27.6 ס"מ. שני שערים, הראשון פיתוח נחושת, הדינים וההוראות בלאדינו ויידיש –טייטש באותיות צו"ר, כתמי יין ושימוש, במפה סימני קרע קלים ללא שום חסרון, גב הכריכה שוקם מחדש ועשוי עור חדש.

אוצר ההגדות 300. יערי, הגדות 199. 

 ……………………………….. .

יש לך שאלות על פריט זה?
אנחנו זמינים לענות גם בווצאפ >>>

×