פריט : 10

יקר המציאות ביותר.  'לישרים תהלה' - לרמח"ל. אמשטרדם תק"ג [1743] עותק מיוחד

מחיר פתיחה: $25,000
|
הערכה: $30,000 - $50,000
יקר המציאות ביותר
'לישרים תהלה' – לרמח"ל. אמשטרדם תק"ג [1743] עותק מיוחד רחב שוליים.

'שיר ידידות' – מלא תוכחות מוסר 'ליום חתונת החכם והנבון כהר"ר יעקב די-גאויש יצ"ו עם הכלה המהוללה רחל-דא-וייגא אינריקש יצ"ו. חיברתיו אני הצעיר משה חיים לוצאטו'.

עותק ביבליופילי נהדר. רמח"ל הדפיס מספר זה 50 עותקים בלבד (ראה להלן), ומתוכם
עותקים בודדים בפורמט גדול עם גליונות רחבים במיוחד, שנועדו כנראה עבור קרובי החתן והכלה. עותק זה, הוא מהעותקים הגדולים, יקרי המציאות.

נייר עבה וחזק, הדפים נותרו כפי שיצאו ממכונת הדפוס ולא נחתכו בשוליים.

הדפסה נאה ואיכותית זו, היא מפארי היצירה של בית הדפוס באמשטרדם במאה ה-18.

החכם ר' שלמה דובנא כותב בהקדמתו למהדורה השניה של הספר (ברלין תק"מ):
'הספר הזה הדפיסו המחבר בעצמו באמשטרדם בשנת תק"ג ולא הדפיס ממנו רק חמישים ספרים, ולא הובאו כי אם אל אוצרות הגבירים הספרדים שבאמשטרדם, ולכן כל מבקשו לא ישיגהו, אם לא יתן הון רב באהבתו'.

'לישרים תהלה' הוא משל מליצי בו הטמין רמח"ל דברי מוסר רבים, להראות את 'הטוב והרע, החכמה והסכלות, הצדק והרשע, האמת והשקר, זה לעומת זה'. רמח"ל בהקדמתו כותב שבחר בדרך זו 'כי אין כמשל להצמיח אמת ולגלות דעת'. הספר התחבב מאוד וזכה למהדורות רבות.

[אמשטרדם] תק"ג [1743] דפוס ראשון. [42] דף. גובה: 30 ס"מ רוחב: 23.5 ס"מ.

בשולי דפים בודדים מעט כתמים, בדף 26 קרע קטן בשוליים. בראש הספר שני שערים, הראשון קדם שער, בשני השערים דיו אדומה, כרוך בכריכת עור חדשה נאה מאוד, בצבע ירוק עם עיטורים בצבע זהב.

רבינו משה חיים לוצאטו – הרמח"ל (תס"ז-תק"ז) בעל 'מסילת ישרים' ועוד חיבורים רבים. נולד בפאדובה, בצעירותו עלה על כל בני גילו ורכש ידיעה רחבה בכל מכמני התורה, והעידו עליו שעוד לפני גיל י"ד ידע את כל תורת האר"י בעל פה ולא ידע שכחה מהי. בגיל צעיר החל ללמד תורת הנסתר בפני חבורת תלמידים אשר כונתה בשם חברת "מבקשי השם", זכה רמח"ל והתעלה בקדושה עד שמן השמים נשלח לו "מגיד" שהיה מלמדו סודות הקבלה.

בני דורו העידו עליו שהתנהג בקדושה וחסידות, טהרה ופרישות,
'ומראהו כמראה מלאך האלוקים נורא מאוד וקדושתו הפלא ופלא'.
…………………………………………..
יש לך שאלות על פריט זה?
אנחנו זמינים לענות גם בווצאפ >>>
×